Lediga jobb hos Arjeplog Hotel Silverhatten AB
Vill du arbeta i en exklusiv miljö med ett av århundradets mest framgångsrika motorsportsföretag? Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Som Event Koordinator hos oss måste du ha rätt personlighet, vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen och kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Du är den naturliga länken mellan Silver Resort och vår kund. Du älskar service och är en stjärna på värdskap Du har en positiv och glad inställning Du är en problemlösare som älskar alla stora och små utmaningar som den dagliga driften ger Du är strukturerad, metodisk, kvalitetsmedveten och mycket ordningsam Dina uppgifter är bland annat: · Huvudansvar för alla event rörande din tilldelade kund. · Löpande fakturering samt uppföljning och återkoppling gentemot kunder · Planera, koordinera och organisera väl fungerande vistelser · PM-skrivande och samordning med övriga avdelningar Tjänsten är tidsbegränsad (dec-mars), med julledighet.
Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Som servitör/servitris hos oss måste du ha rätt personlighet, vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen och kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Våra restauranger växlar snabbat i gästantal och har ofta stora bokningar och VIP sällskap vilket kräver stor flexibilitet och du måste ha lätt för att anpassa dig till snabba förändringar, vara handlingskraftig och stresstålig. Med goda kunskaper inom mat och dryck tar du med glädje hand om våra gäster till bords. Du bör vara en bra lagspelare då du jobbar tätt med köket där samarbetet är A och O. Våra gäster är allt ifrån pub-gäster som vill äta en enkel middag och dricka en öl till högt uppsatta affärsmän och VIP grupper som vill äta en exklusiv trerättersmiddag och dricka ett väl utvalt vin så du bör ha en fingertoppskänsla för hur gästen vill bli bemött men för den skull inte göra skillnad i servicegrad, alla våra gäster skall gå därifrån med en känsla av att de vill komma tillbaka! Att jobba på något av våra 4-stjärniga hotell i den internationella biltestindustrins centrum är en annorlunda upplevelse. Inte att förknippas med ett traditionellt säsongsarbete, med semestrande party gäster. De flesta av våra gäster är hos oss för att arbeta, de är vana vid högklassig standard, professionell service samt ett personligt bemötande. Därav lägger vi stor vikt att rekrytera människor med rätt inställning, som förstår värdet av att ge det lilla extra och som har förmågan att vara utåtriktade och aktiva i sitt bemötande, möta upp gästen, jobba med hjärtat och ha en positiv inställning. Till vintersäsongen 2025/26 söker vi nu ett antal personer som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Då våra gäster är internationella kommer du att prata engelska största delen av din arbetstid. Ett krav är några års yrkeserfarenhet, goda mat och dryckeskunskaper och rätt personlighet. Arbetet är i huvudsak förlagt kvällstid samt helger. Tjänsterna är tidsbegränsade (november-mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Vår verksamhet är omväxlande så en flexibel inställning och att uppskatta utmaningar är en förutsättning. Vi söker personer som med glädje, värme och engagemang vill medverka till att våra gäster får service i världsklass. Arbetsuppgifterna innebär mycket eget ansvar, detta ställer stora krav på egen drivkraft och stort ansvarstagande. Du är van att arbeta i ett högt tempo med snabba förändringar och är en lagarbetare som gärna hjälper till där det behövs. Till vintersäsongen 2025/26 söker vi nu diskare som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Du är en viktig del av vår verksamhet och är alltid redo med ett leende på läpparna & ett glatt humör. Du har ett öga för organisation och service med en vilja att lära och växa i organisationen. Tjänsterna är tidsbegränsade (november - mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Vår verksamhet är omväxlande så en flexibel inställning och att uppskatta utmaningar är en förutsättning. Vi söker personer som med glädje, värme och engagemang vill medverka till att våra gäster får service i världsklass. Arbetsuppgifterna innebär mycket eget ansvar, detta ställer stora krav på egen drivkraft och stort ansvarstagande. Du är van att arbeta i ett högt tempo med snabba förändringar och är en lagarbetare som gärna hjälper till där det behövs. Till vintersäsongen 2025/26 söker vi nu frukostvärdar/värdinnor som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Du bör vakna med ett leende på läpparna & ett glatt humör. Känner du dig redo att stiga upp tidigt på morgonen, duka fram en fantastisk frukost för upp till 200 gäster och samtidigt "ge det lilla extra" genom service i världsklass. Har du glimten i ögat, gästen i fokus, är driftig och flexibel så är du välkommen med din ansökan. Som frukostvärd/värdinna hos oss måste du ha rätt personlighet, vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen och kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Du bör ha en fingertoppskänsla för hur gästen vill bli bemött men för den skull inte göra skillnad i servicegrad, alla våra gäster skall gå därifrån med en känsla av att de vill komma tillbaka! Tjänsterna är tidsbegränsade (november - mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Catering medarbetare sökes till Silver Resort - navet i turism och vinter biltestverksamheten i vackra Arjeplog. Att jobba på något av våra 4-stjärniga hotell i den internationella biltestindustrins centrum är en annorlunda upplevelse. Inte att förknippas med ett traditionellt säsongsarbete, med semestrande party gäster. De flesta av våra gäster är hos oss för att arbeta, de är vana vid högklassig standard, professionell service samt ett personligt bemötande. Därav lägger vi stor vikt att rekrytera människor med rätt inställning, som förstår värdet av att ge det lilla extra och som har förmågan att vara utåtriktade och aktiv i sitt bemötande, möta upp gästen, jobba med hjärtat och ha en positiv inställning. Till vintersäsongen 2026 söker vi nu ett antal personer som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Som catering medarbetare hos oss måste du ha rätt personlighet, vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen och kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Du ingår i ett lag, där alla hjälper varandra att sammanställa dagens förutbestämda produktion. I arbetet ingår tillredning paketering av mat och utkörning till kund samt dukning och servering på plats. Vi söker särskilt efter dig som har ett intresse för matlagning, vill utveckla dig mer inom området. Matlagningen är styrd och du serverar enligt förutbestämda recept, på exakt det sätt som beställarna – bilbolagen – vill ha det och har provat ut tillsammans med våra kockar. Som cateringmedarbetare ska du samtidigt vara beredd att kunna arbeta på samtliga arbetsstationer inom Produktion, tex med portionspackning av mat eller kit, med diskning etc. Detta kan vara ett lämpligt arbete för dig som gått någon kortare utbildning med matinriktning, eller för dig som inte har någon tidigare matutbildning men har ett stort intresse. Det en fördel om du är flexibel och lättlärd, och det är viktigt att du har en lojal inställning till ditt arbete. Tjänsterna är tidsbegränsade (Januari-Mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Som Service Manager hos oss måste du ha rätt personlighet, vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen och kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Du är den naturliga länken mellan vår Food & Beverage Manager och övrig personal. Du älskar service och är en stjärna på värdskap Du är en naturlig ledare som älskar att bygga engagerade team Du har en positiv och glad inställning Du drivs av att få dina kollegor att växa och alltid göra det bästa av varje arbetsdag Du är en problemlösare som älskar alla stora och små utmaningar som den dagliga driften ger Du är strukturerad, metodisk, kvalitetsmedveten och mycket ordningsam Dina uppgifter är bland annat: Vara delaktig i att starta upp & stänga ner våra restauranger inför och efter säsong Schemaläggning och budgeteringen av personal Till vintersäsongen 2025/26 söker vi nu ett antal personer som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Då våra gäster är internationella kommer du att prata engelska största delen av din arbetstid. Ett krav är några års yrkeserfarenhet, goda mat och dryckeskunskaper och rätt personlighet. Arbetet är i huvudsak förlagt kvällstid samt helger. Tjänsterna är tidsbegränsade (November-Mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Om jobbet Silver Resort - navet i turism- och biltestverksamheten i Arjeplog är en hotellkoncern med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event. Till vår säsong vintern 2026 söker vi nu några kockar som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Som person är du ansvarstagande, engagerad, glad och positiv. Hos oss är tempot högt så vi ser gärna att du är van att ha många bollar i luften utan att för den skull minska på kvalitet eller ditt goda humör. Vidare bör du ha god förmåga att kunna prioritera även under stressiga arbetsförhållanden. Vi serverar luncher, a lá carte middagar samt catering. Detta betyder att du bör vara flexibel och gilla att anta nya utmaningar eller så har du redan erfarenhet från liknande verksamhet. Du bör tala god Engelska och självklart har du redan arbetat en säsong eller mer som kock. Välkommen med din ansökan! Om anställningen Arbetsgivare: Arjeplog hotell Silverhatten AB Lönetyp: Fast månadslön enligt kollektivavtal (Visita / HRF) Kontaktperson: Bijan Biazar, Food & Beverage Manager [email protected] Hemsida: https://silverresort.se/
Välj ett jobb för att visa detaljer
Visar 1 till 7 av 7 jobb