Lediga jobb hos Essem Care AB
Vill du arbeta på en vårdcentral där du får mer tid för patienterna och större möjlighet att påverka? På Wasa Vårdcentral tror vi att en bra arbetsplats skapas av engagerade medarbetare, korta beslutsvägar och en arbetsmiljö där kvalitet går före administration. Hos oss blir du en del av ett sammansvetsat team som tillsammans utvecklar framtidens primärvård. Vi är en fristående, privatägd vårdcentral inom Vårdval Jönköpings län med drygt 3 600 listade patienter och cirka 20 engagerade medarbetare. Vi finns i moderna och ändamålsenliga lokaler med god tillgänglighet samt ett nära samarbete mellan läkare, sjuksköterskor, fysioterapeuter, arbetsterapeut och psykosocialt team. Därför väljer våra medarbetare Wasa Vårdcentral ✔ Korta beslutsvägar och stor möjlighet att påverka verksamhetens utveckling. ✔ Ingen hyrpersonal, vi bygger långsiktiga relationer med både patienter och kollegor. ✔ Moderna lokaler och en välfungerande organisation. ✔ Engagerade kollegor med höga ambitioner och god teamkänsla. ✔ Flexibla lösningar kring tjänstgöringsgrad och arbetsschema. ✔ Tillgång till ett erfaret ledarskap med lång erfarenhet av utveckling inom primärvården samt en närvarande medicinskt ansvarig läkare. Vi utvecklar framtidens primärvård Vi fortsätter att växa och utvecklar kontinuerligt nya arbetssätt, bland annat genom särskilda sjuksköterskemottagningar, utbildningsverksamhet och flera spännande utvecklingsprojekt. Vår ambition är att fortsätta växa tillsammans med rätt medarbetare. Hos oss får du möjlighet att vara med och påverka verksamheten, inte bara arbeta i den. Vi söker dig som • Är specialist i allmänmedicin eller legitimerad läkare med relevant erfarenhet. • Trivs med att arbeta i team och värdesätter ett gott arbetsklimat. • Vill vara med och utveckla en modern vårdcentral med hög kvalitet och stort patientfokus. Ansökan Vi rekryterar löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Har du frågor är du varmt välkommen att kontakta: Adam Miakhil E-post: [email protected] eller Josefine Fröjd, Enhetschef Telefon: 010-24 288 12 E-post: [email protected]
Inledning Inledning Söker du en dynamisk arbetsplats med ett nära samarbete, en trevlig stämning och varierande arbetsuppgifter? Se då hit. Arbetsuppgifter Som vårdadministratör/läkarsekreterare får du möjlighet att bistå oss med en viktig och central roll som är ytterst nödvändig för en fungerade verksamhet. Arbetsuppgifterna är varierande där du bland annat kommer arbeta med: Sedvanliga administrativa uppgifter och dokumentation. Remisshantering. Diagnosklassificering. Möjlighet till eget ansvar inom verksamhetsutvecklingen och IT data vana som kan bli aktuellt för den som är intresserad. Även möjlighet till extraarbete under jour- och närakutpass. Vi söker dig som Är utbildad vårdadministratör/medicinsk sekreterare med kodningsutbildning. Meriterande är om du tidigare haft erfarenhet av yrket samt av arbete i Cosmic, men det är inte ett krav. Även du som saknar erfarenhet är välkommen att söka. Främst tror vi att dina personliga egenskaper är avgörande för hur väl du kommer trivas på Wasa vårdcentral. Vi söker dig som tänker till det lilla extra för att göra ett gott bemötande bland så väl våra patienter som kollegor, har ett stort engagemang i ditt arbete och värdesätter lojalitet högt. Vi som arbetar på Wasa vårdcentral är ett team som månar om verksamheten, lagkänslan och ett gott arbetsklimat med högt i tak. Vi tror på att bemötande, ansvar och struktur bidrar till en god arbetsmiljö och leder till patientsäkert arbete och kvalitativ vård. Hos oss är det viktigt att samtliga medarbetare gillar att komma till arbetsplatsen och även ges möjlighet att utvecklas inom sin profession. Vi erbjuder Heltid eller deltidstjänstgöring. Konkurrenskraftig lön och en positiv löneutveckling som har en tydlig koppling till individuell prestation. Delaktighet i verksamheten, styrning av eget arbete samt medbestämmande av eget schema & ledigheter. Fördjupning av din kompetens och kunskap. Vi tror på att erbjuda utbildning och har genom åren satsat mycket på att utbilda vår personal. Wasa vårdcentral startade 2010 i Jönköping och 2019 expanderade vårdcentralen och flyttade in i nybyggda, moderna lokaler. Vi befinner oss på Kungsängen i Jönköping. Vi ingår i vårdval inom Region Jönköping och omfattas av kollektivavtal För mer info om tjänsten Är du välkommen att ring eller maila till Josefine Fröjd, administrativ enhetschef på 010-24 288 08 eller mail [email protected] Rekrytering sker löpande och tjänsten kan tillsättas innan ansökningstiden gått ut. Vi ser fram emot din ansökan!
Wasa vårdcentral öppnades 2010 i Jönköping och 2019 expanderade vårdcentralen och flyttade in i nybyggda, moderna lokaler på Kungsängen i Jönköping. Vi som arbetar på Wasa vårdcentral är ett team som månar om verksamheten, lagkänslan och ett gott arbetsklimat med högt i tak. Hos oss är det viktigt att samtliga medarbetare gillar att komma intill arbetsplatsen och även ges möjlighet att utvecklas inom sin profession. Vi söker dig som är legitimerad läkare med intresse för primärvård. På Wasa vårdcentral jobbar vi i tvärprofessionellt team bestående av: två allmänspecialist läkare, en läkare, psykolog, sjuksköterskor, fysioterapeut, undersköterskor och vårdadministratör. Vi erbjuder: • Konkurrenskraftig lön och en positiv löneutveckling som har en tydlig koppling till individuell prestation. • Delaktighet i verksamheten och styrning av eget arbete. • Fördjupning av din kompetens och kunskap. Vi tror på att erbjuda utbildning och har genom åren satsat mycket på att utbilda vår personal. • Utmanande arbetsuppgifter. Utöver sedvanliga arbetsuppgifter på en vårdcentral ges stora möjligheter att fördjupa sig och ta extra ansvar inom egna intresseområden. Som ST-läkare kommer du ges goda möjligheter att utbyta kunskaper och erfarenheter med våra andra erfarna läkare på mottagningen. I tjänsten ingår sedvanligt arbete inom primärvård: undersökning, utredning, bedömning, diagnostik, medicinsk behandling samt administrativt arbete som remisshantering och intygstjänster. Vi samverkar med Region Jönköpings Läns studierektor och upprättar ett godkänt ST-kontrakt. Meriterande är arbetslivserfarenhet utav primärvård eller annan relevant specialitet.
Välj ett jobb för att visa detaljer
Visar 1 till 3 av 3 jobb