Lediga jobb hos MRC Bemanning AB
Vi söker dig som har tidigare erfarenhet från livsmedelsbranschen, eller dig som är orädd för att prova något nytt. Du ska brinna för serviceyrket och kunna arbeta både självgående och i ett team som håller ett högt tempo. Tjänsten kräver en viss flexibilitet där du bör kunna hoppa in med kort varsel och där du med fördel är bosatt i Kungsör eller Eskilstuna. Ditt arbetsområde kommer att vara Eskilstuna och Kungsör där de vanligaste arbetsuppgifterna kommer att bestå av varuplock och ambulerande kassatjänst. Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Lön enligt handels kollektivavtal. Erfarenhet inom liknande områden är direkt meriterande. Personliga egenskaper och kvalifikationer Flexibel Morgonpigg Lagspelare MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Om tjänsten Vi söker en erfaren och engagerad Produktionschef till en väletablerad verksamhet inom bageri och konditori. Du får en central roll med fullt operativt ansvar för produktionen och blir en nyckelperson i arbetet med att säkerställa hög kvalitet, effektiv drift och fortsatt utveckling av verksamheten. Rollen passar dig som kombinerar starkt ledarskap med gedigen hantverkskunskap inom både bageri och konditori. Arbetsuppgifter Som Produktionschef ansvarar du för den dagliga driften av produktionen. Dina huvudsakliga arbetsuppgifter omfattar: · Planering och ledning av den dagliga produktionen inom bageri och konditori. · Produktionsplanering och bemanning utifrån beställningar och säsongsvariationer. · Personalansvar för ett produktionsteam om ca 8 medarbetare. · Inköp och kontakt med leverantörer. · Säkerställande av hög och jämn kvalitet samt efterlevnad av recept och produktionsstandarder. · Utveckling av nya produkter och vidareutveckling av befintligt sortiment. · Operativt stöd i produktionen och övriga avdelningar vid behov. KvalifikationerKrav · Praktisk kompetens inom både bageri och konditori genom utbildning eller motsvarande arbetslivserfarenhet. · Erfarenhet från en ledande produktionsroll inom bageri- och konditoriverksamhet. · Goda kunskaper i svenska, både i tal och skrift. · B-körkort. · Möjlighet att arbeta tidiga morgonpass samt vissa helger vid behov. Meriterande · Erfarenhet av processförbättringar och effektivisering av produktionsflöden. · Erfarenhet av att arbeta med nyckeltal och produktionsuppföljning. Personliga egenskaper Vi söker dig som är en trygg och tydlig ledare med ett genuint intresse för hantverket. Du: · Tar stort eget ansvar och driver verksamheten framåt på ett självständigt sätt. · Har förmåga att skapa struktur och upprätthålla en hög kvalitetsnivå. · Är prestigelös och trivs med att arbeta både operativt och strategiskt. · Har lätt för att samarbeta och skapa engagemang i teamet. · Värdesätter kvalitet, yrkesstolthet och långsiktigt utvecklingsarbete. Vi erbjuder · En nyckelroll i en stabil och välfungerande verksamhet. · Möjlighet att påverka och utveckla produktion, rutiner och sortiment. · En gedigen introduktion och överlämning för att skapa bästa möjliga förutsättningar att lyckas i rollen. · Ett engagerat team med stark yrkeskompetens och fokus på kvalitet. · För rätt kandidat som behöver flytta till regionen kan hjälp med bostad erbjudas Välkommen med din ansökan!.
🚛 Lastbilschaufförer sökes till MRC Bemanning – Stockholm Plats: Stockholm Anställningsform: Heltid / Deltid / Timanställning Start: Enligt överenskommelse Om tjänsten MRC Bemanning växer och söker nu flera engagerade och pålitliga lastbilschaufförer för uppdrag i Stockholm med omnejd. Som chaufför hos oss blir du en viktig del i logistikkedjan och representerar både MRC Bemanning och våra kunder ute på vägarna. Uppdragen varierar och kan innebära allt från lokal distribution i Stockholm till längre transporter beroende på dina önskemål och erfarenhet. Arbetsuppgifter Transport av gods enligt körschema Lastning och lossning av varor Daglig tillsyn och skötsel av fordon Säkerställa att leveranser sker i tid och enligt kundens krav Kontakt med transportledning och kunder Vi söker dig som Har giltigt CE- eller C-körkort Har YKB (Yrkeskompetensbevis) Har god vana av att köra lastbil Är ansvarsfull, punktlig och serviceinriktad Behärskar svenska eller engelska i tal och skrift Vi erbjuder Trygg anställning via kollektivavtal Konkurrenskraftig lön Flexibla arbetstider Möjlighet till långsiktiga uppdrag Trevlig arbetsmiljö och engagerade kollegor Om MRC Bemanning MRC Bemanning är ett växande bemanningsföretag som arbetar nära både kunder och medarbetare. Vi fokuserar på kvalitet, trygghet och långsiktiga relationer.
MRC Bemanning söker erfarna delikatessmedarbetare till vår bemanningspool inom dagligvaruhandeln. Vi är specialiserade på att tillhandahålla kompetent personal till våra kunder inom delikatessavdelningen. Tjänstbeskrivning: Som delikatessmedarbetare kommer du att ansvara för att skapa en förstklassig kundupplevelse genom att erbjuda högkvalitativa delikatesser. Dina arbetsuppgifter inkluderar hantering av färska produkter, skärning och förpackning av delikatesser, samt rådgivning och försäljning till kunderna. Du kommer också att vara delaktig i att upprätthålla delikatess disken i en ren och välfylld ordning. Personliga egenskaper: Vi söker dig med en hög arbetsmoral och stark fokus på service. Du är serviceminded och har förmågan att sätta kunden i centrum. Din flexibilitet gör att du kan arbeta under butikens alla öppettider, inklusive helger. Att vara positiv, glad och brinna för butik är viktigt för oss. Du trivs i en teammiljö och har utmärkta kommunikationsfärdigheter för att kunna samarbeta med kollegor och kunder på ett professionellt sätt. Kvalifikationer: För att vara aktuell för tjänsten är det meriterande om du har tidigare erfarenhet av arbete inom delikatess. Vi ser positivt på att du har kunskap om livsmedelshygien och egenkontroll. Att kunna hoppa in med kort varsel är också en viktig egenskap för denna roll. Om du uppfyller dessa kvalifikationer och är redo att utvecklas i en professionell och attraktiv arbetsmiljö, ser vi fram emot att höra från dig. Tillsammans kan vi göra dagligvaruhandeln ännu bättre och skapa en positiv upplevelse för våra kunder. Ansök redan idag och bli en värdefull del av vårt team! Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Lön enligt handels kollektivavtal. Erfarenhet inom liknande områden är direkt meriterande. MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Vi söker dig som har praktisk utbildning inom bageri/konditori eller motsvarande tidigare erfarenhet för arbete hos någon av alla våra kunder i Stockholm. Bland dina arbetsuppgifter ingår råvaruhantering, produktion- och färdigvarukontroll samt vanligt förekommande bageriuppgifter och städning. Tjänsten kräver en viss flexibilitet där du bör kunna hoppa in med kort varsel. Anställningen är deltidstjänst med möjlighet till heltidsanställning där vi söker dig som har möjlighet att jobba mån-fre samt varannan helg. Tjänsten innefattar hela Stockholms län. MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
MRC Bemanning söker kassapersonal till vår bemanningspool inom dagligvaruhandeln. Vi erbjuder möjligheten att arbeta hos olika kunder i Stockholm med omnejd, där huvudsakliga arbetsuppgifterna är kassaarbete och viss varuhantering i butiken. Tjänstbeskrivning: I rollen som kassapersonal kommer du att hantera betalningar och ge kunderna en smidig och effektiv betjäning. Du kommer också att vara delaktig i att plocka upp varor i butiken vid behov. Vi söker dig som har tidigare erfarenhet inom service och kassahantering, då detta är en viktig del av arbetsuppgifterna. Personliga egenskaper: Vi värdesätter flexibilitet och att du kan anpassa dig till olika arbetsmiljöer och arbetstider, då du kommer att arbeta hos olika kunder och behöver vara tillgänglig under butikens alla öppettider. Att vara serviceinriktad är en självklarhet, och vi ser att du är engagerad i att ge våra kunder en positiv och professionell upplevelse. Kvalifikationer: För att vara aktuell för tjänsten ser vi gärna att du har tidigare erfarenhet av service och kassahantering. Har du erfarenhet utav förbutik är det meriterande. Det är också viktigt att du har goda kommunikationsfärdigheter och en förmåga att hantera betalningar och kassaöverföringar noggrant. Att kunna ta dig runt till våra kunder är nödvändigt. Denna anställning kan även leda till fasta arbetsmöjligheter hos någon av våra kunder. Om du är redo att utvecklas i en professionell och attraktiv arbetsmiljö och har de efterfrågade kvalifikationerna, ser vi fram emot att höra från dig. Tillsammans kan vi göra dagligvaruhandeln ännu bättre och skapa en smidig och trevlig upplevelse för våra kunder. Ansök redan idag och bli en värdefull del av vårt team! Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Lön enligt handels kollektivavtal. Erfarenhet inom liknande områden är direkt meriterande. MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Vi söker dig som har tidigare erfarenhet från livsmedelsbranschen för arbete hos någon av alla våra kunder i Stockholm. Du ska brinna för serviceyrket och kunna arbeta både självgående och i ett team som håller ett högt tempo. Tjänsten kräver en viss flexibilitet där du bör kunna hoppa in med kort varsel och där du med fördel är bosatt i centrala eller norra Stor-Stockholm. Vanliga arbetsuppgifter i butik är varuplock, kassa, post, samt delikatess. Vi utbildar dig gärna inom samtliga områden om du är orädd att ta dig an nya utmaningar. Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Lön enligt handels kollektivavtal. Utbildningar inom ICA, Coop, Willys, Hemköp & ÖoB är direkt meriterande! MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Vi söker dig som har tidigare erfarenhet från livsmedelsbranschen, eller dig som är orädd för att prova något nytt. Du ska brinna för serviceyrket och kunna arbeta både självgående och i ett team som håller ett högt tempo. Tjänsten kräver en viss flexibilitet där du bör kunna hoppa in med kort varsel och där du med fördel är bosatt i Norrtälje och har tillgång till egen bil. Ditt arbetsområde kommer att vara Norrtälje och Norra Stockholm där de vanligaste arbetsuppgifterna kommer att bestå av främst varuplock och ambulerande kassatjänst där även delikatessutbildning finns att tillgå vid intresse. Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Lön enligt handels kollektivavtal. Erfarenhet inom liknande områden är direkt meriterande. Personliga egenskaper och kvalifikationer Flexibel Morgonpigg Lagspelare MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
MRC Bemanning söker erfarna delikatessmedarbetare till vår bemanningspool inom dagligvaruhandeln. Tjänsten passar särskilt dig som är senior eller pensionär och som fortfarande vill vara aktiv i arbetslivet, dela med dig av din kunskap och arbeta när det passar dig. Vi värdesätter erfarenhet, yrkesstolthet och ett professionellt bemötande – egenskaper som ofta kommer med många år i arbetslivet. Om uppdraget Som delikatessmedarbetare arbetar du med försäljning och hantering av kvalitativa delikatessprodukter. Dina arbetsuppgifter består av skärning och förpackning av varor, kundservice och rådgivning samt att se till att delikatessdisken är välfylld, ren och trivsam. Du bidrar till en trygg och positiv kundupplevelse genom ditt lugn, din kunskap och ditt servicefokus. Vem passar rollen för? Vi söker dig som har ett genuint intresse för service och som tycker om kundkontakt. Du är ansvarstagande, noggrann och trivs i en social miljö. Du har tidigare arbetslivserfarenhet, gärna från butik, delikatess, livsmedel eller serviceyrken, och känner dig trygg i din yrkesroll. Flexibiliteten i tjänsten gör att du själv kan välja när och hur mycket du vill arbeta – perfekt för dig som vill fortsätta vara yrkesverksam utan heltidspress. Kvalifikationer Erfarenhet från delikatessarbete eller liknande roller är meriterande. Kunskap om livsmedelshygien och egenkontroll är ett plus. Det viktigaste för oss är din erfarenhet, ditt engagemang och din vilja att bidra. Anställningsform och arbetstider Tjänsten är en behovsanställning och passar dig som är ålderspensionär eller har en annan huvudsaklig sysselsättning. Intyg på detta behöver kunna uppvisas inför anställning. Som behovsanställd hos MRC Bemanning väljer du själv vilka tider du vill arbeta och lägger in din tillgänglighet veckovis. Arbetstiderna följer butikernas öppettider och kan variera, med både planerade pass och tillfällen då extra hjälp behövs. Lön utgår enligt Handels kollektivavtal. Välkommen tillbaka till arbetslivet – på dina villkor Vill du fortsätta använda din kompetens, träffa människor och känna arbetsglädje i vardagen? Då ser vi fram emot din ansökan. Hos oss är din erfarenhet en tillgång – och du bestämmer tempot. MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Vill du ingå i sommarens vassaste varuplocksteam och hjälpa butikerna att få upp sina leveranser i hyllorna när Roslagen tredubblar sin befolkningsmängd under sommaren? Vi har sommarjobbet för dig! Vi söker dig som är morgonpigg och orädd att ta dig an nya utmaningar. Du ska brinna för serviceyrket och kunna arbeta både självgående och i ett team som håller ett högt tempo där kundnöjdhet är A och O. Tjänsten kommer kräva en viss flexibilitet där du vissa dagar bör kunna hoppa in med kort varsel och där du med fördel är bosatt i centrala Norrtälje. Ditt arbetsområde kommer att vara större delen av Roslagen (Bergshamra, Rimbo, Väddö) där majoriteten av arbetsdagarna är förlagda i centrala Norrtälje. Arbetsuppgifterna kommer främst bestå av varuplock och kassatjänst i livsmedelsbutiker. Anställningsform Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst. Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag. Möjlighet till fortsatt anställning efter sommaren. Morgonpigg (start kl.06.00) Van att arbeta effektivt där tunga lyft kan förekomma Flexibel Kan jobba minst 4 veckor under sommarmånaderna jun-aug. Vid frågor är du välkommen att kontakta ansvarig rekryterare Marijana Bes: [email protected] OBS! Vi tar inte emot ansökningar via mail. Varmt välkommen med din ansökan! MRC Bemanning drog igång sin verksamhet år 2000 under varumärket MRC Stockholm. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla. Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden. MRC Bemanning är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.
Välj ett jobb för att visa detaljer
Visar 1 till 10 av 10 jobb