Tank- och bulkbilsförare

Sök bland 9 lediga jobb som Tank- och bulkbilsförare och börja ditt nya yrkesliv idag!

Tankbilschaufför till Qstar
Qstar Försäljning AB
Lastbilsförare m.fl.

Är du en erfaren tankbilschaufför som brinner för service och säkerhet? Sök då tjänsten som Tankbilschaufför till Qstar med placeringsort Göteborg! Företagsbeskrivning Qstar är en av landets största återförsäljare av förnybart, bränslen, smörjmedel och kem till privatpersoner och företag över hela Sverige. Qstar erbjuder trygga lösningar för att driva livspusslet eller företaget framåt - mot affärsmål, i omställningen till förnybart eller bara vidare i vardagen. Huvudfokus - stationsnät för både privat och tungtrafik och direktleveranser där vi levererar direkt till slutkund såsom industrier, skogs- och lantbruk, och andra typer av verksamheter. Vi arbetar med stora och små kunder inom alla kategorier och med kunden i fokus levererar vi skräddarsydda lösningar som passar just deras behov! Läs mer på www.qstar.se Qstar är sedan 2014 en del av DCC plc. DCC är en internationell koncern inom försäljning, marknadsföring och distribution av bland annat energilösningar, teknik samt hälsa- och sjukvårdsprodukter. DCC verkar i 22 länder, har över 16 000 medarbetare och är registrerade på Londonbörsen. Vi har en geografiskt spridd organisation med verksamhet i bland annat Norrköping, Gävle och Karlstad med totalt ca 120 anställda. 70-talet av dessa är anställda på huvudkontoret i Norrköping. Nu söker vi efter en chaufför för petroleumtransporter för bulk- och stationsleveranser (mest bulk), med placeringsort Göteborg. Arbetsuppgifter och ansvarsområde Vi söker dig som är ansvarstagande, lojal och som vill vara med att utveckla vår transportavdelning med ditt personliga engagemang. Arbetet utgår från Göteborg och är ett skiftarbete med friveckor. Kollektivavtal och fast lön enligt Depåavtalet. Din profil Vi lägger stor vikt vid din personliga potential men för att lyckas i rollen är det ett krav att du har: · CE-körkort · Förarkort · YKB utbildning · TYA. Tankbilsförare-petroleumtransporter · ADR Tank-utbildning Vi ser det som starkt meriterande om du har branscherfarenhet eller erfarenhet av närliggande bransch. Ansökan För frågor gällande tjänsten eller rekryteringsprocessen vänligen kontakta ansvarigt rekryterande chef Hemming Dahl-Olsen 010-198 11 21 eller 0730-81 45 67. Om du vill bli en del av vår stolta chaufförsgrupp, maila din ansökan till; [email protected] senast den 24 februari 2025.

7 februari 2025
Sista ansökan:
24 februari 2025
Chaufför Tankbil - Linköping
Hnt Schakt & Transport AB
Lastbilsförare m.fl.

Vi söker tankbilschaufför till Linköping HNT Schakt & Transport AB har behov av att utöka verksamheten med ny chaufför att köra flytande jordbruksprodukter i tankbilsekipage. Så vi söker en trygg och ansvarstagande tankbilschaufför med utgångspunkt från Linköping. Är du en person som vill skapa personliga och förtroendefulla relationer genom ett nära samarbete med varandra och våra kunder – välkommen att söka till oss på HNT. Vi ser att du: har ett stort engagemang för yrket känner ansvarskänsla är flexibel och serviceinriktad säkerhet och ordning och reda är ledord för dig i din roll som chaufför ingår att ha kontroll och ordning på såväl fordon som övrig utrustning samt dokument och uppgifter relevanta för uppdraget Det är meriterande om du har erfarenhet av tankbilstransporter sedan tidigare. Du måste behärska svenska i tal och skrift. Krav är att du har: CE-körkort Giltigt YKB Tjänsten innebär – heltidsarbete med 6 månaders provanställning. Varierande arbete med skiftschema såsom dag, kväll, natt samt helger, övernattning förekommer. Lön enligt kollektivavtal. Vår ansökningsprocess ligger digitalt i framkant och låter dig ansöka direkt från din mobil på några få minuter utan CV eller personligt brev. Istället får du svara på några frågor om din erfarenhet och kompetens och göra en kort video-presentation. Vi använder den senaste teknologin för att kunna erbjuda en rättvis bedömning av alla kandidater. Vi tillämpar löpande urval så vänta inte med att höra av dig. Välkommen med din ansökan! Om företaget HNT Schakt & Transport AB är ett familjeägt bolag som erbjuder kunden flexibla och nära tjänster inom transport- och anläggningsuppdrag. HNTs huvudkontor är beläget på industriområdet Älvdalen i Ängelholm där närheten till E6 ger en logistiskt optimal placering. Vi har även kontor i Malmö, Lidköping, Uppsala och Åhus. Totalt har vi 250 anställda i egna bolag. Vi har 180 egna fordonsekipage, 20 entreprenadmaskiner och vid arbetstoppar sysselsätter vi tillsammans med externa transportörer uppemot 300 fordon per dag. Tillsammans genom vår erfarenhet och kunskap gör vi det trygga uppdraget hållbart. Vi leder och erbjuder kunden flexibla och nära uppdrag inom logistik- och transport samt anläggningsentreprenad. Med stationeringsorter från Skåne upp till Mälardalen utför vi uppdrag över hela Sverige och till våra nordiska grannländer. Meriterande med erfarenhet av tankbilstransporter. Krav på CE-körkort och giltigt YKB. Möjlighet att arbeta varierad arbetstid med skiftschema såsom dag, kväll, natt samt helger, övernattning förekommer.

6 februari 2025
Sista ansökan:
28 februari 2025
Chaufför Tankbil - Lidköping
Hnt Schakt & Transport AB
Lastbilsförare m.fl.

Vi söker tankbilschaufför till Lidköping HNT Schakt & Transport AB har behov av att utöka verksamheten med ny chaufför att köra flytande jordbruksprodukter i tankbilsekipage. Så vi söker en trygg och ansvarstagande tankbilschaufför med utgångspunkt från Lidköping. Är du en person som vill skapa personliga och förtroendefulla relationer genom ett nära samarbete med varandra och våra kunder – välkommen att söka till oss på HNT. Vi ser att du: har ett stort engagemang för yrket känner ansvarskänsla är flexibel och serviceinriktad säkerhet och ordning och reda är ledord för dig i din roll som chaufför ingår att ha kontroll och ordning på såväl fordon som övrig utrustning samt dokument och uppgifter relevanta för uppdraget Det är meriterande om du har erfarenhet av tankbilstransporter sedan tidigare. Du måste behärska svenska i tal och skrift. Krav är att du har: CE-körkort Giltigt YKB Tjänsten innebär – heltidsarbete med 6 månaders provanställning. Varierande arbete med skiftschema så som dag, kväll, natt samt helger, övernattning förekommer. Lön enligt kollektivavtal. Vår ansökningsprocess ligger digitalt i framkant och låter dig ansöka direkt från din mobil på några få minuter utan CV eller personligt brev. Istället får du svara på några frågor om din erfarenhet och kompetens och göra en kort video-presentation. Vi använder den senaste teknologin för att kunna erbjuda en rättvis bedömning av alla kandidater. Välkommen med din ansökan! Om företaget HNT Schakt & Transport AB är ett familjeägt bolag som erbjuder kunden flexibla och nära tjänster inom transport- och anläggningsuppdrag. HNTs huvudkontor är beläget på industriområdet Älvdalen i Ängelholm där närheten till E6 ger en logistiskt optimal placering. Vi har även kontor i Malmö, Lidköping, Uppsala och Åhus. Totalt har vi 250 anställda i egna bolag. Vi har 180 egna fordonsekipage, 20 entreprenadmaskiner och vid arbetstoppar sysselsätter vi tillsammans med externa transportörer uppemot 300 fordon per dag. Tillsammans genom vår erfarenhet och kunskap gör vi det trygga uppdraget hållbart. Vi leder och erbjuder kunden flexibla och nära uppdrag inom logistik- och transport samt anläggningsentreprenad. Med stationeringsorter från Skåne upp till Mälardalen utför vi uppdrag över hela Sverige och till våra nordiska grannländer. Meriterande med erfarenhet av tankbilstransporter. Krav på CE-körkort och giltigt YKB. Möjlighet att arbeta varierad arbetstid med skiftschema såsom dag, kväll, natt samt helger, övernattning förekommer.

6 februari 2025
Sista ansökan:
28 februari 2025
Chaufför gödseltrailer
AB Pr-Slamsugning
Lastbilsförare m.fl.

PR-Slamsugning AB är ett familjeföretag och har sedan starten 1980 arbetat med transporter inom miljöområdet. Vi utökar nu verksamheten med ny chaufför att köra flytande jordbruksprodukter i avsedd gödsel trailer. Större delen är transporter av biogödsel från anläggningen i Götene till olika gårdar i närområdet. Arbetstiden är förlagd som tvåskift. Vi är en trygg arbetsgivare och följer både Transportavtalet samt Kör- och vilotider. Vi hoppas att just du vill bli en av alla våra duktiga medarbetare. Tillträde enligt överenskommelse. Enheten är stationerad i Götene. Din profil Då våra chaufförer är vårt ansikte utåt hos våra kunder ser vi gärna att du är serviceinriktad och positiv. Några av dina andra egenskaper att du är ordningsam, ärlig, flexibel, tar ansvar och kan jobba självständigt. Vi vill att du har minst CE-körkort och YKB. Erfarenhet av liknande arbete är meriterande. Har du inte kört tankbils transporter tidigare är det inget hinder. Du kommer att åka med en kollega och läras upp innan du kör själv. Tjänsten innebär – heltidsarbete med 6 månaders provanställning. Varierande arbete med 2-skiftschema. Vi rekryterar löpande och tjänsterna kan komma att tillsättas innan ansökningstiden har gått ut. Du är varmt välkommen med din ansökan redan idag! Skicka din ansökan till: [email protected]

4 februari 2025
Sista ansökan:
6 mars 2025
Bulkbilschaufför
Hasta Åkeri AB
Lastbilsförare m.fl.

Transport av kalk, spackel, sand och dylikt till värmeverk, industrier Arbetstid och schema enligt ö.k Övernattning och helgarbete kan förekomma. Stationerad i Köping eller Kungsör.

17 januari 2025
Sista ansökan:
16 februari 2025
Behovsanställning bulkbilschaufför

Vi söker en ansvarsfull bulkbilschaufför för behovsanställning. I denna roll kommer du att transportera gaser i flytande form, såsom argon, nitrogen och oxygen, till olika industrier och sjukhus över halva Sverige och Finland. Arbetspassen är upplagda som 6 dagar med övernattning i lastbilen, följt av 6 dagar ledighet. Du har en ansvarsfull körstil och förstår vikten av att följa trafikregler samt upprätthålla säkerheten på vägarna. Som en del av vårt team förväntas du inte bara vara en försiktig och uppmärksam förare, utan också vara medveten om hur din körning påverkar andra trafikanter och miljön runtomkring. Din förmåga att ta ansvar för din körning och att agera med respekt gentemot andra på vägarna är avgörande för att säkerställa en säker och effektiv transport. Vi välkomnar även ansökningar från F-skattare. Om Kalles Bud Kalles Bud bildades 1974 och är idag ett välrenommerat logistikföretag med lång erfarenhet och gedigen branschkunskap inom våra affärsområden. Vi är ett fullfjädrat serviceföretag med stor erfarenhet och kunskap som utför in- och utrikestransporter, fjärrtransporter, distribution, spedition, magasinering, 3PL (tredjepartslogistik) och montage till företag och privatpersoner. Vi är experter på att transportera oemballerat, svårhanterligt gods samt farligt/ADR-gods. Du har säkert sett våra bilar eller träffat någon av våra chaufförer. Idag är vi cirka 100 anställda och har ett 50-tal fordon. Vår personliga service och förmåga att alltid sätta kundens behov i centrum har lett till nöjda kunder, nya uppdrag och företagets positiva utveckling. Kalles Buds huvudsäte är kvalitets- miljö- och arbetsmiljöcertifierat enligt ISO 9001, 14001 och 45001. Vi är även anslutna till Fair Transports hållbarhetscertifiering och auktoriserat flyttföretag genom SMF (Sveriges Möbeltransportörers Förbund). Vi utför våra uppdrag med en modern fordonsflotta som ständigt uppdateras för att möta branschens och kunders miljökrav. Krav CE ADR-tank YKB 3 år erfarenhet av CE Meriterande Truck och hjullastarkort Varaktighet Vid behov Tillträde Enligt överenskommelse Stationeringsort Luleå

17 januari 2025
Sista ansökan:
16 februari 2025
Sommarvikariat Chaufför Logistik
Kaunis Iron AB
Lastbilsförare m.fl.

Kaunis Iron driver järnmalmsgruvan i Pajala. Vi gör det med respekt, engagemang och nyfikenhet för både människa och miljö. Tillsammans bygger vi en hållbar och långsiktig gruvnäring som skapar värde för lokalsamhället. Vårt unika järnmalmskoncentrat är starkt efterfrågat bland världens stålverk. Tack vare en hållbar produktion, skicklig verksamhet och anläggningar i världsklass, intar Kaunis Iron en stark position på den globala marknaden. Under sommarperioden mellan juni och augusti behöver vi din hjälp när vår ordinarie personal går på semester. Vi söker därför ett antal lastbilschaufförer som kan stötta upp i verksamheten under sommaren. Du ökar din körerfarenhet, och eftersom vi har personal för last och lossning behöver du inte hantera godset. I våra nya lokaler i Junosuando har du möjlighet att äta och pausa tillsammans med dina kollegor. Tillgång till dusch och bastu finns. Lastbilsekipagen du kommer att ratta är Volvo FH16, 750 hk, 5-axlar med SLP påbyggnation och 5-axligt släp. Du kommer att köra Europas tyngsta ekipage – 90 tons totalvikt. Arbetsuppgifter  Du kommer att frakta malmen från Kaunisvaara till Pitkäjärvi. Framföra fordonsekipage bestående av tung lastbil med tungt släp (90 tons totalvikt med totalviktsdispens) åt Kaunis Iron Logistik AB. Transporterna av järnmalmskoncentrat går från anrikningsverket i Kaunisvaara till omlastningsterminalen i Pitkäjärvi i närheten av Svappavaara. Vår verksamhet utgår från Junosuando.   Utbildning och kvalifikationer Giltigt körkort och YKB för lastbil med tungt släp (CE), innehavare av digitalt förarkort för färdskrivare. Det är meriterande om du tidigare arbetat som chaufför med tung lastbil med tungt släp, arbetat som busschaufför eller kört malmtransporter. Personliga egenskaper Rollen kräver att du är självgående och tar ansvar för och strukturerar upp dina arbetsuppgifter. Du är väl medveten om vilka mål och kvalitetsstandarder som gäller och lägger ner stor vikt att uppnå dessa. Arbetet kräver god förmåga till samarbete och kan fungera med andra på ett lyhört och smidigt sätt då du ingår i ett team. Du är dessutom noggrann, stresstålig och med positivt bemötande. Du bör även ha god kommunikationsförmåga även under stressiga situationer samt förmåga att se helhetsbilden i hela processen. Du är flexibel och har lätt att anpassa dig till ändrade omständigheter och ser möjligheterna i förändringar. Som person är du uppmärksam och tillmötesgående och du har ett intresse, vilja och förmåga att hjälpa andra samt anstränger dig för att leverera lösningar.  Arbetstider Heltid skiftgång.  Tillträde Enlig överenskommelse. Anställningsvillkor Vikariat under ordinarie personals semester med möjlighet till förlängning.  Månadslön enligt kollektivavtal med Svenska Transportarbetareförbundet Som en del av rekryteringsprocessen kan bakgrundskontroll komma att genomföras. Vi vill verka för en jämställd arbetsplats där man ser mångfald som en styrka. Därför ser vi gärna sökande som bidrar till detta. Mera information om oss hittar du på www.kaunisiron.se.             Om du har frågor som rör arbetsplatsen, arbetsuppgifterna eller rekryteringsprocessen är du välkommen att kontakta [email protected] så kommer dina frågor att besvaras löpande. Rekrytering sker löpande så ansök gärna så snart som möjligt. Annons- och rekryteringsföretag undanbedes.

8 januari 2025
Sista ansökan:
31 mars 2025
Kombinerad Flis- och Tankchaufför
Kaj Johanssons Åkeri AB
Lastbilsförare m.fl.

Hur ser din arbetsdag ut? Beroende på om du kör flisbileller tankbil ser dagarna lite olika ut. Du är stationerad i Umeå och går på ett 12 timmars schema där du i huvudsak jobbar 3 pass per vecka måndag - onsdag eller torsdag - lördag. Som flischaufför består jobbet av att leverera olika biobräslen och sågat virke till och från sågverk, pappersindustrier, byggvaruhus mm i Västerbotten, Västernorrland och Norrbotten. Du lastar oftast själv med traktor. Körschema, ordrar och körsedlar hanteras via dator. Som tankbilschaufför levererar du petroleumprodukter till Skelleftebränslens och Skoogs kunder i hela Norr- ochVästerbotten. Du får uppdrag via dator och planerar utifrån det din egen rutt. Vi söker dig som Tycker det är roligt att ha ett varierande arbete. I huvudsak kommer du att köra flisbil men vid behov även köra tankbil. Du är ansvarsfull, strukturerad och lockas av att vara en del av ett växande företag med höga ambitioner där du kan utvecklas. Du har erfarenhet av att köra tung lastbil och släp och det är meriterande om du har ADR-tank. Saknas det bekostar vi din utbildning. Det är även viktigt att du kan svenska i tal och skrift då du är företagets representant ute hos kunder. Du trivs såklart med chaufförsyrket och är mån om att utföra ett bra jobb. Du är bekväm med att fatta egna beslut och känner ett engagemang för att jobben vi utför alltid håller en hög nivå. Vi ska vara det ledande bolaget på de områden vi väljer att verka och vi ska ligga i framkant av utvecklingen. Vi ska vara en attraktiv arbetsgivare med en personlig framtoning där människor trivs att arbeta och våra kunder ska alltid känna sig trygga när de anlitar oss som leverantör. FöretagetKaj Johanssons Åkeri är ett familjeföretag som nu är inne på tredje generationens företagare. Företaget ingår i Kaj Johansson Gruppen där även Allmiljö är ett helägt dotterbolag. Verksamheten i koncernen bedrivs inom fyra huvudsakliga affärsområden: Transport & Logistik, Mark & Anläggning, Täkt & Maskin och Slam & Renhållning. Koncernen har drygt 240 anställda och omsätter ca 500 miljoner. Huvudkontor, verkstad och lager ligger i Vännäsby och ett kontor i Umeå. Det som kännetecknar oss är att vi är personliga - vi är pålitliga, uppriktiga och ärliga människor som personligen levererar våra tjänster och produkter. Vi är modiga - vi går vår egen väg och vi gör alltid det vi tror på. Läs gärna mer på eller www.kajs.se. www.allmiljo.se Intresserad?Vi går igenom ansökningarna löpande så ansök så snart som möjligt.har du frågor kontakta gärna Johan Gunillasson eller Peder Sandström

3 december 2024
Sista ansökan:
22 maj 2025
Tankbilschaufför till Piteå
Kaj Johanssons Åkeri AB
Lastbilsförare m.fl.

Hur ser din arbetsdag ut? Som tankchaufför hos oss kör du tung lastbil och släp och levererar petroleumprodukter till Skelleftebränslens ochSkoogs kunder i hela Västerbotten. Du får uppdrag via dator och planerar utifrån det din egen rutt. Bilen är stationerad i Piteå och schemat är 7 + 7. Vi söker dig som Du är ansvarsfull, strukturerad och lockas av att vara en del av ett växande företag med höga ambitioner där du kan utvecklas. Du har tidigare erfarenhet av tankbilstransporter samt har CE-körkort, YKB och det är meriterande om du har ADR-tank. Om ADR-utbildning saknas så bekostar vi din utbildning. Det är även viktigt att du kan svenska i såväl tal som skrift då du är företagets representant ute hos kunder. Du trivs såklartmed chaufförsyrket och är mån om att utföra ett bra jobb. Du är bekväm med att fatta egna beslut och känner ett engagemang för att jobben vi utför alltid håller en hög nivå. Vi ska vara det ledande bolaget på de områden vi väljer att verka och vi ska ligga i framkant av utvecklingen. Vi ska vara en attraktiv arbetsgivare med en personlig framtoning där människor trivs att arbeta och våra kunder ska alltid känna sig trygga när de anlitar oss som leverantör. Företaget Kaj Johanssons Åkeri är ett familjeföretag som nu är inne på tredje generationens företagare. Företaget ingår i Kaj Johansson Gruppen där även Allmiljö är ett helägt dotterbolag. Verksamheten i koncernen bedrivs inom fyra huvudsakliga affärsområden: Transport & Logistik, Mark & Anläggning, Täkt & Maskin och Slam & Renhållning. Koncernen har drygt 240 anställda och omsätter ca 500 miljoner. Huvudkontor, verkstad och lager ligger i Vännäsby och ett kontor i Umeå. Det som kännetecknar oss är att vi är personliga - vi är pålitliga, uppriktiga och ärliga människor som personligen levererar våra tjänster och produkter. Vi är modiga - vi går vår egen väg och vi gör alltid det vi tror på. Läs gärna mer på eller www.kajs.se. www.allmiljo.se Intresserad?Vi går igenom ansökningarna löpande så ansök så snart som möjligt.har du frågor kontakta gärna Peder Sandström.

30 september 2024
Sista ansökan:
19 mars 2025